This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   
Września 22 2019 06:23:56   
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Kontakt
  Galeria

To My

Zajęcia na Uczelniach Wyższych
  Wykłady na UG
  XI Bałtycki Festiwal Nauki

Warsztaty matematyczno-fizyczne
  warsztaty kl. 1
  Kolejne warsztaty...

Projekty klasy 2b

Reklama

Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku

Witamy


Witamy na stronie klasy politechnicznejGimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku
ul. Zgody II/6


Wycieczka do Gdyńskiego Centrum Nauki Experyment.

W środę 2 marca br. klasy Ia oraz Ib wzięły udział w wycieczce do Gdyńskiego Centrum Nauki Experyment. Na początku uczestniczyliśmy w warsztatach fizycznych zatytułowanych „Wyzwanie Goldberga”. Poznaliśmy naturę zjawiska magnetyzmu oraz powiązanego z nim zjawiska prądów wirowych. Mieliśmy okazję wykonać kilka eksperymentów z magnesami neodymowymi oraz prądem elektrycznym. Podczas zajęć staraliśmy się również stworzyć jak najbardziej skomplikowaną i złożoną trasę upadku niewielkiej piłeczki na ziemię; zadanie to było inspirowane wynalazkami postaci komiksów autorstwa głównego bohatera zajęć – Rube Goldberga. Wydaje się, że nic w tym zadaniu nie było specjalnego, ale z pewnością rozwinęło naszą kreatywność i po prostu przyniosło frajdę. Wszystkim się podobało, a był to dopiero początek zabawy w Centrum Nauki. Już na hali, bez pomocy Edukatorów, którzy prowadzili warsztaty, wykonaliśmy kolejne dziesiątki doświadczeń. Jedne były bardziej inne mniej spektakularne, ale również interesujące. Mogliśmy na przykład przeżyć trzęsienie ziemi, własnymi rękoma podnieść samochód lub również sprawdzić siłę swojego głosu, porównując go do znanych nam odgłosów i hałasów – od śpiewu ptaków po ryk startującego samolotu. Odkryliśmy również tajemnicę cyrkowców i fakirów, którzy na pokazach kładą się na „dywanie z gwoździ”. My również mieliśmy sposobność tego doświadczyć, całkowicie bezboleśnie, ponieważ ciężar naszego ciała rozłożył się na wszystkich szpikulcach.
Niezapomniane wrażenia, a przy okazji nauka i przyjemnie spędzony czas z kolegami i koleżankami, polecamy każdemu!
Marta Wróblewska 1b
Wyjście klasy politechnicznej Ib na UG

Dnia 9 marca br klasa Ib wybrała się na Uniwersytet Gdański (UG) na umówione warsztaty matematyczno-fizyczne
. Dla uczniów zostały przygotowane ciekawe wykłady i doświadczenia przez pracowników Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o:
• obliczaniu prędkości dźwięku i długości fali;smiley
• prawie Ohma (elektryczności);
• zależności temperatury wrzenia wody od ciśnienia.
W programie przewidziano także wykład na temat promieniowania jądrowego i jego rodzajach. W warsztatach uczestniczyło 26 osób, które zostały podzielone na grupy 4-5 osobowe. Klasa Ib dziękuje wykładowcom za ekscytujące warsztaty. Mamy nadzieję, że zobaczymy jeszcze wiele ciekawych doświadczeń na UG.
Klasa Ib
Relacje naocznych świadków wyjścia na Uniwersytet Gdański
„Ja byłem na warsztatach poświęconych elektryczności. Na początku na podstawie modelu pokazano nam, jak wygląda przepływ prądu. Potem poznaliśmy prawo Ohma, czyli wzór na napięcie elektryczne. Następnie przeszliśmy do części eksperymentalnej. Najpierw tworzyliśmy obwód elektryczny, a potem badaliśmy w nim napięcie w woltach. Zależnie od tego, czy używaliśmy izolatora czy nie, napięcia były różne”. (Maciek Fleks)
„Byłem na warsztatach poświęconych dźwiękowi. Między innymi mierzyliśmy prędkość dźwięku w rurze Kuntha i z pomiarów wyszło nam około 330m/s; w porównaniu do prędkości światła to bardzo mało”. (Michał Kaczmarek)
„Na dziale PRĄD dowiedzieliśmy się, czym różni się napięcie od natężenia. Udało nam się stworzyć obwód zamknięty, przy pomocy którego sprawdziliśmy potem prawo Ohma”. (Hubert Książek)
„Na zajęciach prowadzonych w sali, w której pracownicy Uniwersytetu zajmują się fizyką jądrową, dowiedzieliśmy sie, że im więcej ludzi dookoła, tym większe jest promieniowanie. Wykonywaliśmy pomiary promieniowania poszczególnych substancji. Oglądaliśmy też koleżanki i kolegów przez kamerę termowizyjną”. (Maciek Fleks)
„Byliśmy w pracowni termojądrowej Uniwersytetu Gdańskiego. Dowiedzieliśmy się, że promieniowanie to rozpad izotopów. Siłę promieniowania sprawdza się licznikiem Gaigera. Urządzenie to działa na zasadzie uderzania cząsteczek w specjalny gaz, wytworzony prąd odczytywany jest przez licznik. Dowiedzieliśmy się też, co to są źródła otwarte lub zamknięte. Ze źródłem zamkniętym mamy do czynienia wtedy, gdy materiał promieniujący nie wydostaje się ze specjalnego pojemnika, a z otwartym wtedy, gdy materiał nie jest zabezpieczony i może się wydostać. A na koniec pan prowadzący pokazał nam kamerę termowizyjną. Wykrywa ona promieniowanie podczerwone emitowane ze źródła ciepła”. (Jakub Flik, Maksymilian Dziemiańczuk)
„W czwartek odwiedziliśmy Uniwersytet Gdański. Znajdując się w pracowni rozmawialiśmy o promieniowaniu jądrowym. Razem z wykładowcami Uniwersytetu wykonywaliśmy doświadczenia. Było całkiem zabawnie. Profesor Nikodem miał fajny sweter. Pracownicy Uniwersytetu byli bardzo mili i odpowiadali na nasze trudne i skomplikowane pytania. Chwalili naszych starszych kolegów i koleżanki z klas politechnicznych. Mamy nadzieję, że szybko tam wrócimy”. (Aleksandra Kulka, Ewa Nowak)
Centrum Nauki EXPERYMENTKlasy politechniczne odwiedziły Centrum Nauki EXPERYMENT .


Jest to wystawa interaktywna, która ma na celu połączenie nauki z zabawą. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty korzystając z instrukcji obsługi znajdujących się przy każdym stanowisku interaktywnym. Każde z urządzeń jest bezpośrednio udostępnione dla zwiedzających, jest proste w użyciu i bezpieczne.

Klasa I b uczestniczyła 2 października 2012 r. w zajęciach p.t. "Niewyjaśniona zagadka"


Podczas zajęć uczestnicy zmierzyli się z fascynującą zagadką przyrodniczą. Ich zadaniem była rekonstrukcja tajemniczych zdarzeń oraz wykrycie sprawcy zamieszania. Do dyspozycji uczniowie mieli zdjęcie miejsca przestępstwa, odnaleziony trop oraz listę podejrzanych. Zajęcia są jednocześnie świetną zabawą i sprawdzianem na logiczne myślenie!


Klasa II b uczestniczyła 10 października 2012 r. w zajęciach p.t. ‘’Tajemnice promieniotwórczości"


Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi promieniotwórczości , wzięli udział w zajęciach obrazujących trudne zagadnienia oraz poznali liczne ciekawostki dotyczące pierwiastków promieniotwórczych i radioaktywności. Zajęcia korespondują z obchodzonym w 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Chemii oraz rokiem Marii Skłodowskiej-Curie!

Losowa fotografia
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Copyright © 2005